Спорт і ФітнэсХакей

Пра тое, колькі доўжыцца хакейны матч

Рэгламент хакейнага паядынку мае свае асаблівасці. Яны сфармаваліся паступова, за больш чым двухсотгадовую гісторыю гэтай папулярнай у многіх краінах свету гульні.

З гісторыі хакея на лёдзе

Нягледзячы на тое што ў творах еўрапейскай сярэднявечнай графікі і жывапісу неаднаразова сустракаюцца малюнкі, на якіх людзі гуляюць у добра нам знаёмую гульню, радзімай хакея прынята лічыць Канаду. Пытанне пра тое, колькі доўжыцца хакейны матч, мала каго хвалявала на світанку зараджэння гэтага віду спорту. Людзі гулялі ў хакей для ўласнага задавальнення і да таго часу, пакуль не надакучыць. Але гістарычныя крыніцы данеслі да нас дату першага хакейнага спаборніцтва, яно адбылося 3 сакавіка 1875 года на катку "Вікторыя" ў Манрэалі. І з пачаткам правядзення афіцыйных спаборніцтваў стала мець значэнне, колькі часу доўжыцца хакейны матч. Першы які дайшоў да нас звод правілаў гульні ў хакей быў усталяваны, прыняты і надрукаваны ў 1886 годзе. У далейшым хакейная гульня хутка набірала папулярнасць і на працягу дваццатага стагоддзя распаўсюдзілася па ўсім паўночным паўшар'і. Традыцыйна ў хакеі склаліся дзве школы - канадская і еўрапейская. І канкурэнцыя паміж імі спрыяла развіццю гэтага віду спорту. Хакейны турнір стаў адным з галоўных пунктаў праграмы Зімовых Алімпійскіх гульняў.

Працягласць хакейнага матчу

Між тым, рэгламент хакейнага паядынку не быў універсальны для розных краін і частак свету. У Еўропе і Амерыцы ў пачатку стагоддзя ён прыкметна адрозніваўся. Працягласць хакейнага матчу было лёгка вызначыць, калі ў гульні дапускаўся нічыйны вынік. У гэтым выпадку гульня складалася з трох перыядаў часу працягласцю дваццаць хвілін з двума пятнадцатиминутными перапынкамі паміж імі. У разьлік прымалася толькі чыстае гульнявы час, адлік часу вырабляўся па секундамеры і спыняўся, калі судзьдзя па нейкіх прычынах спыняў гульню.

Гульня да перамогі

Але падобная практыка была мала прымальная для правядзення вялікіх турнірных змаганняў з вялікай колькасцю ўдзельнічаюць каманд. Нічыйныя вынікі матчаў прыводзілі б да зацягвання спаборніцтваў да бясконцасці. Да таго ж гульня пачынала губляць вастрыню і дынамічнасць. Таму практыка хакейных спаборніцтваў па ўсім свеце паступова прыйшла да неабходнасці гульні на канкрэтны вынік, які выяўляе пераможцу ў матчы. Нічыйны вынік перастаў ладзіць і гледачоў, і ўдзельнікаў спаборніцтваў. Адпаведна, адказ на пытанне пра тое, колькі доўжыцца хакейны матч, страціў адназначнасць. Матч стаў працягвацца да выяўлення пераможцы. У аснове рэгламенту засталіся ўсё тыя ж тры перыяды па дваццаць хвілін. Але калі яны заканчваліся унічыю, то камандам стала прапаноўвацца дадатковы час. Дадатковы перыяд завецца авертайм. Яго працягласць складае дзесяць хвілін. Гуляецца ён да першай закінутай шайбы. Для таго каб абвастрыць гульню, на поле з кожнага боку могуць знаходзіцца чатыры гульца замест пяці. Гэта надае гульні дынамічнасць і змяняе ўстояныя тактычныя пабудовы. Згодна з рэгламентам Кантынентальнай хакейнай лігі, калі дадатковы час ня выявіў пераможцу, то каманды працягваюць высвятляць адносіны кідаючы штрафныя ўдары - буліты. Спачатку па тры ад кожнай каманды, а далей да перамогі. І ў гэтым выпадку толькі ад фінальнай шайбы залежыць, колькі доўжыцца хакейны матч. Буліты глядзяцца эфектна, але ўсё ж у вырашальных матчах прынята абыходзіцца без іх.

Турніры плэй-оф

Асаблівую вастрыню і выразнасць гульня набывае ў фінальнай стадыі Чэмпіянату Кантынентальнай хакейнай лігі. Гэта гульня "на вылет", якая прайграла каманда выбывае з удзелу ў далейшых спаборніцтвах. Таму адказ на пытанне пра тое, колькі доўжыцца хакейны матч у плэй-оф, з'яўляецца цалкам непрадказальным. Сітуацыя значна ўскладняецца яшчэ і той акалічнасцю, што ў гэтай частцы турніру рэгламент выключае правядзенне штрафных кідкоў. Калі дадатковы час ня выяўляе пераможца, то пасля перапынку прызначаецца яшчэ адзін авертайм. Іх колькасць не абмежавана. Гульня будзе працягвацца да перамогі. Кошт адной закінутай шайбы ў заключнай частцы кожнага матчу можа апынуцца вельмі высокай. Гульня нярэдка прымае глейкі характар і зацягваецца з боязі гульцоў здзейсніць памылку і даць суперніку шанец на вырашальны кідок. Менавіта таму матчы ў плэй-оф бываюць такімі вымотваюць і для гульцоў, і для заўзятараў.

рэкорд КХЛ

Самы працяглы хакейны матч у гісторыі Кантынентальнай хакейнай лігі прайшоў 21 сакавіка 2014 года ў Празе, у чвэрцьфінальным матчы плэй-оф. Гульня паміж камандамі "Леў" і "Данбас" завяршылася на 127 хвіліне перамогай "Данбаса". Матч скончыўся ў сёмым перыядзе з лікам 3: 4. Такі на сённяшні момант гранічны адказ на пытанне аб тым, колькі хвілін доўжыцца хакейны матч. Няма сумненняў у тым, што гэты рэкорд абавязкова будзе превзойдён. Але калі гэта адбудзецца - можна толькі меркаваць.