Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Вольга пылавых, біяграфія

Вольга пылавых - айчынная біятланістка, неаднаразовая пераможца этапаў Кубка свету, 6-разовая чэмпіёнка свету і ўладальніца двух залатых медалёў Алімпійскіх гульняў. Пасля замужжа ўзяла прозвішча мужа - Мядзведцава, аднак большасць перамог атрымала, будучы Пылавы.

Лыжныя гонкі

Вольга пылавых з'явілася на свет у Краснаярскім краі ў невялікім мястэчку Барадзіно ў ліпені 1975 года. У 10 гадоў пачатку сур'ёзна займацца спортам, прычым спачатку выключна лыжнымі гонкамі. Скончыла акадэмію фізкультуры ў Омску.

Нямала медалёў заваявала ў спаборніцтвах юніёраў, двойчы станавілася чэмпіёнкай свету ў эстафеце, выйграла адзін сярэбраны і дзве бронзавыя ўзнагароды ў індывідуальных гонках на юніёрскіх чэмпіянатах свету. Яе настаўнікам быў заслужаны трэнер СССР Аляксандр Грушын.

У 1996 годзе ў жыцці Пылавы адбываецца значная падзея - нараджэнне дачкі Дар'і. Выйшаўшы з дэкрэтнага адпачынку, яна прымае рашэнне перайсці ў біятлон, роднасны з лыжнымі гонкамі від спорту.

біятлонная кар'ера

У 2000 годзе Вольга пылавых сканцэнтравалася на біятлонных стартах. У лічаныя месяцы яна стала адной з вядучых спартсменак краіны.

У сезоне 1999/2000 Вользе Пылавы скарыўся біятлонны п'едэстал.

Ўжо ў трэцяй сваёй гонцы, у спрынце ў нямецкім Рупольдынгу, яна заваявала бронзу. На заключным этапе ў расійскім Ханты-Мансійску зноў выступіла вельмі паспяхова для дэбютанткі. Спачатку стала другой у спрынце, затым трэцяй у гонцы пераследу.

Па выніках сезона заняла 20-е месца. Гэты вынік асабліва значны, улічваючы, што ў першай палове сезону Вольга пылавых удзелу не прымала.

алімпійскі поспех

У 2002 годзе пылавых стала членам зборнай каманды Расіі на зімовых Алімпійскіх гульнях у амерыканскім Солт-Лэйк-Сіці. Першай у праграме ішла індывідуальная гонка. Біятланістка Вольга пылавых ўпэўнена ішла па дыстанцыі, прэтэндуючы на перамогу, тры першыя агнявыя рубяжы прайшла без памылак, аднак на апошнім двойчы прамахнулася, у выніку засталася без медалёў, толькі на 4-м месцы.

5 секунд на фінішы яна саступіла шведцы Магдалене Форсберг, якая таксама двойчы прамахнулася на апошняй мяжы, пераможцай стала немка Андрэа Хенкель.

Каронная для Пылавы спрынтарская гонка зноў на гэты раз не прынесла ёй медалёў. Промах на стойцы і невысокая хуткасць па ходзе дыстанцыі дазволілі заняць толькі 8-е месца. Пераможцы - яшчэ адной немцы Каці Вільхельм - пылавых саступіла больш хвіліны.

Але не здалася біятланістка Вольга пылавых, біяграфія якой кардынальным чынам змянілася 16 лютага 2002 г. Яна стала алімпійскай чэмпіёнкай. Хоць спачатку ўсё складалася зусім ня вясёлкава, на дыстанцыю яна пайшла 8-й з адставаннем больш хвіліны і на першым жа агнявым рубяжы дапусціла промах.

Аднак у далейшым беспамылковая стральба і хуткі ход дазволілі ёй вырвацца ў лідэры. На апошні круг пылавых сышла разам з Вільхельм. На адзнацы 9,2 кіламетра расіянка вырвалася наперад на 5 секунд, у выніку здолеўшы захаваць гэта перавага. У гэты дзень ёй дасталася яе першы залаты алімпійскі медаль.

Але на гэтым поспехі біятланісткі не завяршыліся, на Алімпіядзе ў ЗША яна выйграла яшчэ і бронзу ў камандным эстафеце. Пылавы бегла на першым этапе. Эстафету сваёй напарніцы Галіне Куклевой яна перадала ў рангу лідара гонкі. Аднак захаваць першае месца расіянкам не ўдалося. Куклева цалкам праваліла стойку, адправіўшыся на два штрафныя кругі, і перадавала эстафету ўжо 7-й. Святлана Ишмуратова і Альбіна Ахатова, уцекачы на апошніх этапах, як маглі спрабавалі выправіць становішча. У выніку зборная ўзяла бронзу.

Алімпіяда ў Ванкуверы

Другі залаты алімпійскі медаль біятланістка Вольга пылавых, фота якой ўпрыгожвалі ў той час вокладкі усіх газет, заваявала на гульнях у Ванкуверы. Праўда, бліснуць ўдалося толькі ў каманднай гонцы. У эстафеце.

Пылавы да таго часу ўжо насіла прозвішча Мядзведцава, яна выступала на трэцім этапе. Спартсменкі на этапах перад ёй на дваіх выдаткавалі толькі два штрафныя патрона.

Вольга прайшла сваю частку дыстанцыі беспамылкова і ў добрым тэмпе. З трыумфам фінішавала ў той дзень Вольга Зайцава. Якая заняла другое месца зборная Францыі адстала на 30 з лішнім секунд. Бронза дасталася зборнай Германіі.

За крок ад Кубка свету

У сезоне 2003/2004 пылавых заслужана лічылася адным з лідэраў сусветнага біятлона, кожнай гонкай пацвярджаючы гэты статус.

У тым сезоне ёй удалося атрымаць 6 перамог на этапах Кубка свету. Па разе выйграла індывідуальную гонку і мас-старт і па два разы спрынт і гонку пераследу Вольга пылавых. Фота спартсменкі з медалямі ў руках сталі з'яўляцца ўсё часцей. У тым сезоне яна рэальна прэтэндавала на перамогу ў Кубку свету, але перасягнуць вынікі нарвежкі Ліў Грэты Пуарэ ёй не ўдалося. Пылавы - другая.

У наступнай сезоне яе зорнае выступ працягнулася. Але на гэты раз пылавых стала толькі трэцяй у агульным заліку, зусім няшмат прайграўшы немцы Каці Вільхельм. Адной са сваіх галоўных саперніц. Перамогу ў тым сезоне атрымала францужанка Сандрын Баі.

Вольга пылавых завяршыла прафесійную кар'еру ў вялікім спорце ў 2010 годзе.

Асабістае жыццё

Дачка Дар'я была ў Пылавы ад першага мужа, з якім яна развялася ў 2002 годзе. Па сумяшчальніцтве Яўген пылавых быў і яе трэнерам.

У другі раз яна выйшла замуж за вядомага біятланіста Валерыя Мядзведцава, алімпійскага чэмпіёна ў Калгары ў 1988 годзе ў эстафеце.

На дадзены момант у іх нарадзілася ўжо трое дзяцей. Гэта сын Арсень і дочкі Юлія і Вольга. Апошняя з'явілася на свет у канцы 2014 года.

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.