Спорт і ФітнэсФутбол

Маленькі Уэльс - гэта вялікая перамога. Гісторыя адной зборнай

Маленькая горная краіна Уэльс - гэта частка магутнай Вялікабрытаніі. Але самі валійцы з кожным годам усё далей і далей аддаляюцца ад уплыву ангельскай палітыкі як у грамадскім жыцці, так і ў культурнай. Гэтая маленькая краіна з насельніцтвам крыху больш за 3 000 000 чалавек заваявала сусветную славу пасля чэмпіянату Еўропы па футболе 2016 года. Матч Партугалія - Уэльс глядзела, без перабольшання, уся краіна.

Футбалістаў сваёй зборнай валійцы сустракалі як нацыянальных герояў, і нядзіўна, бо гэтым мужным людзям удалося даказаць усяму свету, што сіла не ў колькасці квадратных киллометров, якія належаць краіне, і не ў колькасці насельніцтва. Менавіта адвагу і ўпартасць у дасягненні мэты з'яўляюцца адметнымі асаблівасцямі зборнай Уэльса па футболе.

Гісторыя Валійскага футбола

Уэльс - гэта адна з самых найстарэйшых футбольных дзяржаў Старога свету. Свой першы матч зборная гэтай краіны правяла яшчэ ў 1876 годзе супраць зборнай Шатландыі і прайграла яго з лікам 0: 4.

Валійцы хоць і валодалі выдатнымі фізічнымі дадзенымі, ніколі не былі моцныя ў індывідуальным майстэрстве. Усе іх поспехі як зборнай былі заснаваныя на якаснай каманднай гульні і выразным прытрымліванні ўказанням трэнерскага штаба.

Праўда, адмысловымі дасягненнямі зборная Ўэльса пахваліцца не магла. Так было аж да 2016 года - гэты год прайшоў пад знакам зоркі па імі Уэльс. Гэтыя падзеі проста ўзарвала сусветнай футбол і стала для многіх тытулаваных еўрапейскіх зборных поўнай нечаканасцю.

адборачныя гульні

Упершыню з 1958 года валійцы прабіліся ў фінальную стадыю еўрапейскага чэмпіянату. У сваёй групе яны занялі другое месца, адразу пасля зборнай Бельгіі, хоць у асабістых сустрэчах перавага была на баку Уэльса.

На шляху да фіналу чэмпіянату Еўропы зборная Ўэльса пакінула далёка ззаду такія каманды, як зборныя Ізраіля, Босніі і Герцагавіны, Кіпра і Андоры. За ўвесь цыкл адборачных матчаў валійцы прапусцілі ўсяго 4 мячы, што характарызуе іх як каманду, якая ўмее эфектыўна абараняцца. А 7 галоў Бэйла (усяго яны забілі 11) вывелі каманду ў фінал з нядрэнны розніцай забітых і прапушчаных мячоў.

Групавы турнір: фінальная стадыя

Свой першы матч групавой серыі падапечныя Крыса Коулмен праводзілі са зборнай Славакіі. Хоць нацыянальная зборная Славакіі і ня ўваходзіла ў лік фаварытаў гэтага турніру, недаацэньваць супернікаў было нельга. Ужо на 11-й хвіліне матчу менавіта Гарэт Бэйл адкрыў рахунак і вывеў сваю каманду наперад. Славакам спатрэбілася 50 хвілін, каб зраўняць лік. Але футбольная ўдача ў той дзень была відавочна на баку валійцаў, і ўжо на 81-й хвіліне гол Робсана-Кану вывеў зборную Уэльса наперад. Гэты пераможны лік ім удалося ўтрымаць да канца матчу, і свой шлях на чэмпіянаце Еўропы валійцы працягнулі, маючы ў актыве 3 ачкі.

Наступны матч Уэльс - Англія скончыўся перамогай ангельцаў. І гэта нягледзячы на тое, што першымі забілі валійцы. Наладжваючыся на гэты матч, гульцы зборнай Англіі разумелі, што Уэльс - гэта вельмі амбіцыйная каманда, якая хоць і не мае такога "зорнага" складу, як ангельцы, але будзе змагацца да апошніх хвілін матчу. Толькі гол Дэніеля на 92-й дадатковай хвіліне матчу выратаваў ангельскую зборную ад страты ачкоў.

Ну і, напэўна, самай яркай гульнёй, якую правяла Уэльская зборная ў групавым этапе, стаў матч супраць зборнай Расіі. Валійцы яшчэ раз даказалі, што прыехалі на гэты турнір перамагаць. Толькі за першую палову гульні Бэйл і кампанія 9 разоў траплялі ў створку варот расійскай каманды. 2 такіх ўдару скончыліся ўзяццем варот, а яшчэ адзін гол валійцы забілі ў другім тайме. Дзве пераканаўчыя перамогі дазволілі зборнай Уэльса выйсці ў 1/8 чэмпіянату.

пераможнае шэсце

На матч супраць Паўночнай Ірландыі каманда Уэльса ўжо выходзіла ў якасці фаварыта. Але падапечныя О'Ніла вывучылі тактыку валійскай каманды і асаблівага прастору для нападаў не давалі. Толькі дзякуючы аўтагол гульца Паўночнай Ірландыі каманда Крыса Коулмен выйшла ў чвэрцьфінал, дзе іх зноў чакалі супернікі па адборачным туру - зборная Бельгіі.

Матч Уэльс - Бельгія стаў велізарным расчараваннем для бельгійскіх заўзятараў. Такога зорнага складу, які быў сабраны у бельгійцаў, не мела практычна ні адна зборная на турніры. Настаўнік бельгійскай каманды Марк Вильмотс нічым не змог дапамагчы сваім падапечным, калі яны адзін за адным выцягвалі мячы з сеткі сваіх варот. Больш чым пераканаўчая перамога Уэльса 3: 1 стала сенсацыяй гэтага чэмпіянату Еўропы.

Роналду супраць Бэйла?

Паўфінал абяцаў быць інтрыгуючым. Матч Партугалія - Уэльс праходзіў пры велізарнай падтрымцы балельшчыкаў абедзвюх каманд. У прэсе гэты матч ахрысцілі дуэллю Бэйла і Раналду, хоць, вядома, усё залежала ад таго, наколькі кожная з каманд зможа сабрацца і ня нарабіць дурных памылак.

Што маглі супрацьпаставіць партугальцы гульцам валійскай зборнай? Невыразная гульня ў групавым раундзе (3 нічыіх), перамога над супернікамі ў дадатковы час ці па выніках пенальці супраць яркай і дынамічнай гульні Бэйла і яго таварышаў.

Але Валійская казка скончылася менавіта ў гэтым матчы, які яны прайгралі з лікам 0: 2. Нягледзячы на паразу, на радзіме футбалістаў сустракалі як сапраўдных герояў, якія адкрылі ўсім свеце маленькую краіну зусім з іншага боку.

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.