Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Правілы біятлону і хакея з мячом. Апісанне спартыўных гульняў.

У любога віду спорту ёсць свае выразныя правілы, за невыкананне якіх варта пакаранне ў выглядзе штрафаў. Роўна гэтак жа, як і правілы, пакарання ў кожным выглядзе спорту розныя. А ўсё таму, што спорт ўключае ў сябе разнастайныя гульні і заняткі. Але ў гэтым артыкуле я распавяду чытачам пра правілы біятлону і хакея з мячом.

Біятлон лічыцца дастаткова відовішчным выглядам зімовага спорту. Ён уключае ў сябе такія складнікі спаборніцтвы, як стральба і бег на лыжах. Таксама можна адзначыць, што на сённяшні дзень гэта самы папулярны спорт не толькі ў Расіі, але і за мяжой. Магчыма таму шматлікіх чытачоў сёння цікавяць правілы біятлона, пра якія і пойдзе гаворка далей.

Правілы біятлона.

Для руху ў дадзеным выглядзе спорту забаронена выкарыстоўваць якія-небудзь іншыя сродкі, акрамя лыжных палак і саміх лыжаў. Хоць пры гэтым пры іх выбары няма нейкіх пэўных патрабаванняў. Галоўнае каб лыжы адпавядалі антрапаметрыі спартсмена (кі). Гэта значыць, што яны павінны адпавядаць росту ўдзельніка забегу або максімум быць на чатыры сантыметра менш. А вось максімальная даўжыня лыж ў дадзеным выпадку не абмяжоўваецца. Звычайна біятланісты выкарыстоўваюць гоначныя лёгкія лыжы шырынёй у пяць сантыметраў і вагой ў дзвесце пяцьдзесят грамаў.

На спаборніцтве біятланіст (ка) пабегае дыстанцыю 7,5 - 20 кіламетраў, робячы прыпынку толькі для стральбы па мішэнях на стрэльбішчы. Дыстанцыя стральбы аднолькавая для ўсіх удзельнікаў і складае 50 метраў. На выбіванне 5 мішэняў спартсмену даецца роўна 5 патронаў. А вось на эстафеце кожнаму ўдзельніку дадаюць па тры дадатковыя патроны.

Не абыходзяцца правілы біятлона без штрафаў, якія прымяняюцца на стрэльбішчы. За кожны промах ў індывідуальнай гонцы спартсмену дадаецца штрафная хвіліна, а для ўсіх астатніх дысцыплін штрафны круг - 150 метраў.

Яшчэ адным цікавым і не менш папулярным відам спорту з'яўляецца хакей з мячом, правілы якога трохі шматграннымі. Ну, самі разумееце, гэта практычна футбол, ды яшчэ і на льду.С кожнага боку гуляе па 11 гульцоў.

правілы хакея з мячом.

Як від спорту хакей з мячом з'явіўся на радзіме футбола, Вялікабрытаніі. Магчыма, менавіта таму ў 1891 году самы першы выдадзены збор правілаў быў пад сур'ёзным уплывам футбола. Дарэчы кажучы, варта заўважыць, што хакей з шайбай з'явіўся ўжо пасля, з прычыны чаго атрымаў у спадчыну шмат падобнага на яго.

Па правілах поле для хакея з мячом аналагічна па памерах футбольнаму, хоць і заліта пры гэтым лёдам. Таксама вядома, што ў хокее з мячом ёсць свая жорсткая сістэма штрафаў. Тут усё не так проста як спартыўным біятлоне, тут гульцу трэба быць выдаленым з поля, і няма на 1-2 хвіліны.

Калі гулец парушыў якое-небудзь правіла, суддзя паказвае яму тую ці іншую картку, колер якой адпавядае часу адсідкі па-за полем. Белая карта ўтрымлівае гульца за межамі поля 5 хвілін, а сіняя - 10.

Нягледзячы на тое, што выходзяць на поле гульні адзінаццаць лепшых адабраных трэнерам гульцоў, замяняцца яны могуць шматкроць і ў любы момант.

У апошнія змены правілаў было ўнесена 2 папраўкі, адна з якіх - немагчымасць ўзяць тайм-аўт у ходзе гульні. Іншая складаецца ў немагчымасці замяніць гульца (ов) пры вуглавым ўдары.

Хакей з мячом правіламі вельмі нагадвае футбол, да прыкладу, нават таймамі ў ходзе гульні. Тут таксама адзін тайм доўжыцца сорак пяць хвілін, а калі трэба дадатковы час, дадаецца два тайма па пятнаццаць хвілін. Але пры гэтым гульцы вядуць гульню ўжо як у хакеі з шайбай. А гэта значыць - да першага гола. Сістэма пакаранняў пры кутніх, свабодных і штрафных ударах тая ж. Роўна гэтак жа як і забарона на ўжыванне рук для ўсіх палявых гульцоў, становішча "па-за гульнёй» і забарона на ўжыванне рук у гульні для брамніка (за межамі штрафплощадки).

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.