Спорт і ФітнэсФутбол

ФК "Мохаммедан" (Калькута, Індыя)

Футбол з'яўляецца адным з самых вядомых і распаўсюджаных відаў спорту сучаснасці. Аднак мала хто з футбольных фанатаў захапляецца, напрыклад, чэмпіянатам Індыі. Усе сочаць за кіроўнымі першынство такіх краін, як Іспанія, Германія, Англія і Італія - і, натуральна, за буйнымі турнірамі, такімі як Ліга чэмпіёнаў і Ліга Еўропы.

Аднак пры гэтым, калі прыгледзецца ў сістэму першынстваў Індыі, то можна ўбачыць шмат дзіўных і запамінальных рэчаў. Адной з іх з'яўляецца чэмпіянат такога горада, як Калькута. Індыя мае стандартную сістэму першынстваў, аднак асобна ад яе ў дадзеным горадзе праводзіцца свой уласны турнір. І ён пры гэтым з'яўляецца адным з самых старых у свеце. Так што вам вызначана варта даведацца пра тое, што адбываецца ў футбольным свеце такога горада, як Калькута.

Індыя падарыла свету клуб «Мохаммедан» - сучасныя аматары футбола пра яго наўрад ці чулі, але гэта таксама адзін са старых клубаў, які ў свой час быў адным з наймацнейшых у Індыі і да гэтага часу з'яўляецца адным з самых паважаных.

найвядомы клуб

Футбольны клуб «Мохаммедан» (Калькута, Індыя) з'яўляецца адным з самых вядомых і папулярных ва ўсёй краіне, таксама ён знаёмы многім знатакам футбола ў свеце. Гісторыя гэтага клуба пачынаецца ў далёкім 1891 году, ён з'яўляецца самым старым ў краіне, а таксама менавіта гэтая каманда ўпершыню ў гісторыі выйграла легендарны чэмпіянат Калькуты, пра які больш падрабязна гаворка пойдзе далей. Што ж тычыцца самога гэтага клуба, то ён стаў заканадаўцам моды на футбол у краіне і аказаў сур'ёзнае ўздзеянне на яго далейшае развіццё ў Індыі. Аднак, на жаль, на сённяшні дзень былая слава засталася ззаду, і ў футбольным плане ФК «Мохаммедан» (Калькута, Індыя) знаходзіцца далёка не ў лепшым стане.

поспехі

Якіх жа поспехаў за сваю неверагодна працяглую гісторыю дамогся дадзены клуб? Улічваючы той факт, што на працягу станаўлення гісторыі дадзенага спорту ў краіне існавалі самыя разнастайныя рэгіянальныя і агульнанацыянальныя кубкі, практычна кожны з іх «Мохаммедан» выйграваў хоць бы адзін раз. Аднак калі казаць пра самае прэстыжным трафеі краіны, які атрымлівае пераможца чэмпіянату Індыі па футболе, то ён камандзе так і не паддаўся. Больш за тое, «Мохаммедан» не змог нават выйграць у Другой лізе - самым вялікім дасягненнем стаў выхад у Першую лігу з другога месца.

Але калі звярнуць увагу на згаданы вышэй чэмпіянат Калькуты, то тут гэтая каманда мела сур'ёзны поспех. На жаль, рэкардсменам па колькасці выйграных трафеяў «Мохаммедан» стаць не змог, аднак менавіта гэты клуб упершыню ў гісторыі выйграў дадзены турнір ў 1934 годзе. З тых часоў ён атрымаў адзінаццаць перамог, апошняя з якіх датуецца 1981 годам.

Дзевяць разоў каманда спынялася ў кроку ад перамогі, прычым апошні раз быў у 2016 годзе, гэта значыць у апошнім розыгрышы дадзенага турніру - тады перамогу атрымаў люты праціўнік «Мохаммедана», «Іст бэнгалі». Як раз менавіта «Іст бэнгалі» і з'яўляецца рэкардсменам па перамог у чэмпіянаце Калькутты - яму трафей даставаўся 38 разоў. Пры гэтым клуб выступае ў Вышэйшай лізе Індыі, дзе ў мінулым годзе заняў трэцяе месца. Натуральна, найбольш прэстыжным турнірам з'яўляецца чэмпіянат Індыі - Калькута-ліга, хутчэй, уяўляе сабой гістарычны таварыскі турнір.

Апошнія вынікі «Мохаммедана»

Калі казаць пра тое, як выступаў у апошнім дзесяцігоддзі дадзены клуб, то можна смела сказаць, што яго ўжо не баіцца ўся Індыя. Калькута-ліга нават пакаралася гульцам у апошні раз вельмі даўно. У 2009 годзе клюб вылецеў з вышэйшага дывізіёна, чатыры гады адыграў у другім дывізіёне. Пры гэтым у 2013 годзе «Мохаммедан» заняў трэцяе месца, спыніўшыся за крок ад выхаду ў Першую лігу, а ўжо ў 2014 годзе заняў другое месца і вырваўся ў самы прэстыжны чэмпіянат краіны.

Аднак там ён доўга не пратрымаўся - у першым жа сезоне каманда заняла 13-е месца і вярнулася ў Другую лігу. Тыя, што засталіся два гады клюб там і правёў, пакуль што не атрымаўшы магчымасці паўторна вярнуцца на высокі ўзровень. Як вы ўжо зразумелі, найважнейшы турнір для такога віду спорту, як футбол, чэмпіянат Індыі. Калькута-ліга не зьяўляецца важным у спартыўным плане турнірам, але пра яе ўсё ж варта распавесці асобна. Наогул, варта распавесці пра саму індыйскую сістэму футбола больш падрабязна.

індыйская суперліга

Дадзены турнір з'яўляецца самым маладым і больш за ўсё адпавядае духу сучаснага футбола, так як цалкам камерцыйны. Ён быў створаны ў 2013 годзе, калі з аўкцыёну прадалі правы на восем каманд, якія павінны былі ўдзельнічаць у гэтым турніры, амерыканскім і іншых бізнэсоўцаў. Адразу ж пасля пакупкі каманд у іх пачалі прыходзіць моцныя гульцы, якія раней з'яўляліся значнымі фігурамі ў еўрапейскім футболе. Улічваючы такі маленькі памер турніру, у стандартным чэмпіянаце гуляецца толькі 14 тураў. Пасля гэтага разыгрываецца стадыя плэй-оф, у якой і вызначаецца пераможца. На сённяшні дзень было разыграна пакуль толькі два чэмпіянату - у 2014 годзе перамог клуб «Атлетыка» з Калькуты, а ў 2015-м - «Ченнайин».

Нацыянальная футбольная ліга

Аднак Індыйская суперліга не з'яўляецца вядучым турнірам краіны - яна падвяргаецца крытыцы, так як яе сезон з'яўляецца занадта кароткім і яна накіравана не на развіццё індыйскага футбола, а на прыцягненне фінансаў. Асноўным турнірам з'яўляецца I-League, то ёсць чэмпіянат Індыі. Менавіта гэты турнір і стаў вядучым у краіне, дзе футбол да гэтага быў развіты выключна на аматарскім узроўні. Існуе гэты турнір з 1996 года, але тады ён насіў назву Нацыянальнай футбольнай лігі, і, хоць і быў заснаваны мясцовай федэрацыяй футбола, усё роўна заставаўся паўпрафесійнага.

Ужо ў 1997 годзе быў дададзены другі дывізіён, і ў такім фармаце турнір праіснаваў амаль дзесяць гадоў. У 2006 годзе быў дададзены яшчэ і трэці дывізіён, але ўжо тады з'явіліся думкі аб глабальнай рэфармацыі, і ў 2007 годзе Нацыянальная футбольная ліга спыніла сваё існаванне, каб даць дарогу першаму прафесійнаму футбольнага турніру.

чэмпіянат Індыі

Першым пераможцам стаў клуб «ДемПУ», які ў выніку заваяваў ўжо тры трафея і з'яўляецца рэкардсменам, так як клубы «Чэрчыль Бразерс», «Бенгалуру» і «Мохун Баган» выйгралі пакуль толькі па два разы. Фармат турніру не застаецца стабільным ні на адзін год - пастаянна мяняецца які-небудзь элемент, ад самых дробязяў да колькасці каманд у чэмпіянаце. На дадзены момант паміж сабой гуляюць 11 каманд без фазы плэй-оф. Лепшыя каманды праходзяць у Кубак Азіі, а таксама некаторыя атрымліваюць шанец кваліфікавацца ў Азіяцкую Лігу чэмпіёнаў, але пакуль мала нейкія клубы адпавядаюць фармату турніру.

другая ліга

Што тычыцца другой лігі, то гэта той турнір, куды выбываюць найслабыя каманды чэмпіянату Індыі - і адкуль у чэмпіянат Індыі прыходзяць самыя моцныя клубы другой лігі. Менавіта там зараз выступае згаданы вышэй «Мохаммедан».

чэмпіянат Калькутты

Аднак самы характэрны турнір, якім можа пахваліцца Індыя, - чэмпіянат Калькуты. Турнірная табліца ў ім выглядае больш чым цікава, так як у ім бяруць удзел больш за сотню клубаў з такога індыйскага горада, як Калькута. Ён з'яўляецца адным з самых старажытных футбольных турніраў, так як праводзіцца з 1989 года.

Як жа гуляе ў футбол Індыя? Чэмпіянат Калькуты, турнірная табліца якога падзяляецца даволі мудрагелістым чынам, з'яўляецца выдатным прыкладам. У бягучым першынстве маецца шэсць дывізіёнаў, прычым першы і апошні з іх разбітыя яшчэ на два поддивизиона. У кожным з іх гуляе 10 і больш каманд, якія спачатку праводзяць першую палову сезона ў агульнай табліцы, якая ў выніку разбіваецца на дзве паловы. Першая палова праводзіць другую частку сезона ў барацьбе за чэмпіёнства, а другая - імкнучыся не вылецець ў ніжэйшы дывізіён. Цікавы той факт, што ў вышэйшым дывізіёне з 1982 года выйгравалі толькі два клубы - «Іст бэнгалі» і «Мохун Баган».

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.