Спорт і ФітнэсТэніс

Вольга Гаварцова: біяграфія і тэнісная кар'ера

Першыя згадкі пра тэніс былі знойдзены ў 11-м стагоддзі н. э., хоць тое, што было тады, яшчэ мала было падобным на сучасны вялікі тэніс. Тады тэніс не меў сваіх сучасных атрыбутаў: мяча, сеткі, ракеткі. Але, як і любы від спорту, ён у працэсе эвалюцыі набыў усё тое, што ў ім прысутнічае на сённяшні дзень. Тэніс набіраў сваю папулярнасць і пракраўся ва ўсе куткі свету. А ў 1896-м, на летніх Алімпійскіх гульнях, гэты від спорту трапіў у праграму спаборніцтваў. Сёння гэта адзін з развітых відаў спорту ў свеце, у якім, несумненна, ёсць свае героі. Напрыклад, Моніка Селеш, Марыя Шарапава, Штэфі Граф - спартсменкі, якія ўжо зрабілі сабе імя, і іх ведаюць ва ўсім свеце. Але не адстае ад сваіх старэйшых таварышаў і сучасная моладзь: Гаўрылава Дар'я, Гаварцова Вольга і Белинда Бенчич. Сёння больш падрабязна гаворка пойдзе пра беларускую спартсменцы Вользе Гаварцовай.

дзяцінства

У якая пражывае ў Пінску (СССР, цяпер Беларусь) сям'і Гаварцова 23 жніўня 1988 гады здарылася радасная падзея: нарадзілася дачка Вольга. Для бацькоў Вольгі, Таццяны і Андрэя, яна адзіная дачка ў сям'і, але ў іх ёсць таксама двое сыноў - Ілля і Аляксандр. Бацькі клапаціліся пра дзяўчынку і ў 6 гадоў вырашылі прыцягнуць яе да спорту. Іх выбар упаў на тэніс - так яны, самі таго не падазраючы, вызначылі лёс дачкі.

Юнацтва

Ужо ў 14-гадовым узросце Вольга пачала выступаць на прафесійных турнірах. Першым такім стаў міжнародны турнір ITF. Пасля ўдзелу ў гэтым спаборніцтве ў тым жа годзе Гаварцова Вольга стала пераможцам Orange Bowl. Далей рушыла ўслед першая перамога на турніры ITF ў парным разрадзе, які праходзіў у Рамат-ха-Шароне (Ізраіль). Гаварцова Вольга выступіла ў пары з Вікторыяй Азаранка. На гэтым жа турніры Вольга выходзіць у фінальную стадыю адзіночнага разраду. На наступны год пара Азаранка-Гаварцова атрымала перамогу на Ўімблдоне.

дарослая кар'ера

Да 2007 году ў тэнісным свеце пачало набіраць папулярнасць такое імя, як Гаварцова Вольга. Тэніс тады для дзяўчыны стаў арыенцірам у жыцці, і беларуская спартсменка, якая выйграла некалькі буйных турніраў у юнацтве, вырашыла працягнуць кар'еру і ў дарослым тэнісе.

У 2007 годзе Вольга, дзякуючы перамозе ў адзіночным разрадзе на турніры ITF, трапляе ў топ-50 лепшых тэнісістак адзіночнай катэгорыі.

У 2008 годзе Вольга дабралася да турніру WTA. Паўфінал звёў Гаварцову з 18-й ракеткай свету ізраільцянкай Шахар Пеер. Беларуска справілася з ізраільцянкай і выйшла ў фінал, але там Вольгу чакала расчараванне. Перамогу ў яе адабрала Ліндсэй Дэвенпорт. Праз некалькі тыдняў Вольга Гаварцова прыняла ўдзел у парным турніры WTA, які праходзіў у Чарльстоне. Пару ёй тады склала румынская спартсменка Эдзіна Галовіц. У 1/4 Вольга і Эдзіна перамаглі пару Квета Пешке - Ренне Стабс і выйшлі ў паўфінал. 1/2 фіналу звяла дуэт Гаварцова-Галавіц з парай Кара Блэк - Лізель Хубер. У гэтым змаганні ўдача была на баку беларуска-румынскай каманды. У фінале Вольга Гаварцова з напарніцай прайгралі Катарыне Срэбатнік і Ай Сугіяма.

Праз чатыры тыдні для Вольгі Гаварцовай адбыўся парны турнір WTA. Кампанію беларусцы склала амерыканка Джыл Крайбс. Пара выйшла ў фінал і атрымала перамогу.

Да пекінскай Алімпіядзе Вольга Гаварцова займала 35-е месца ў сусветным рэйтынгу. У адзіночным разрадзе Вольга прайграла ў першым крузе непараўнальнай Серэне Уільямс. У парным разрадзе беларуская пара Гаварцова-Кустава дайшла да другога круга, дзе саступіла украінскім сёстрам Бандарэнка.

фіналы турніраў

2009 год стаў для Гаварцовай багатым на трафеі ў парным разрадзе WTA. На турнірах у Гуанчжоу і Ташкенце Вольга перамагае ў 2 чэмпіянатах WTA. Апошнім спаборніцтвам у адзіночным разрадзе ў 2009 годзе стаў Кубак Крамля, дзе, дайшоўшы да фіналу, Вольга Гворцова саступіла спартсменцы з Італіі Франчэсцы Ск'явоне.

У перыяд з 2010 па 2015 год Вольга ўсяго толькі двойчы даходзіла да фіналу на турнірах пад эгідай WTA. Лепшым яе вынікам у адзіночным разрадзе за гэты час стаў выхад у 4-й раунд турніру «Вялікага шлема», які праходзіў у Ўімблдоне. Да гэтага турніру беларуска падыходзіла са 122-м месцам у сусветным адзіночным рэйтынгу.

У парным разрадзе за гэты перыяд яна выйграла 8 турніраў WTA. І яшчэ 5 разоў дуэт з удзелам Гаварцовай даходзіў да фіналу. У 2010 годзе была здабыта перамога ў Адкрытым чэмпіянаце Кітая. Напарніцай Гаварцовай стала кітаянка Чжуан Цзяжун. У 2011 годзе Вольга заняла 24-ы радок сусветнага рэйтынгу ў парных разрадах. Гэта дасягненне стала лепшым у кар'еры. Таксама гэты год запомніўся камандзе Беларусі, у склад якой уваходзіла Гаварцова, выхадам у II Сусветную групу Кубка Федэрацыі. Аднак на наступны год зборная страціла лідзіруючыя пазіцыі. У 2015 годзе ў дуэце з Азаранка Гаварцова, атрымаўшы ў плэй-оф перамогу над японскай парай, вярнула сваёй зборнай месца ў лідэрах.