Спорт і ФітнэсФутбол

Яромін Міхаіл Васільевіч - брамнік ЦСКА. Біяграфія чэмпіёна СССР

На жаль, на сённяшні дзень расійскія футбалісты не з'яўляюцца досыць моцнымі і высакакласнымі, яны не запатрабаваныя ў вядучых чэмпіянатах Еўропы, таму кожны малады талент трапляе пад пільную ўвагу ўсіх аматараў гэтага віду спорту. Тое ж самае было і з маладым галкіперам Міхаілам Яроміным, які шмат каму здаўся сапраўдным пераемнікам вялікага Льва Яшына. А які ж тады быў лёс гэтага гульца? На жаль, яна была вельмі сумнай.

Яромін Міхаіл загінуў у аўтакатастрофе ў зусім раннім узросце, таму не паспеў дамагчыся вялікіх вышынь у футболе, хоць перад ім адкрывалася неверагоднае будучыню. Калі вы не чулі пра гэта маладым гульцу канца васьмідзесятых і пачатку дзевяностых, то вам варта прачытаць дадзеную артыкул. Тут сабрана інфармацыя аб гэтым таленавітым галкіпер, які толькі пачынаў раскрываць свой талент, калі яго нагнаў злы рок. Яромін Міхаіл назаўжды застаўся жыць у сэрцах адданых фанатаў маскоўскага ЦСКА і расійскага футбола.

юнацкая кар'ера

Яромін Міхаіл Васільевіч нарадзіўся 17 чэрвеня 1968 гады ў горадзе Зеленаград. З самага ранняга ўзросту хлопчык пачаў займацца футболам, гадаваўся мясцовай ДЮСШ, аднак даволі хутка яго запрыкмецілі скаўты са сталіцы. У выніку Міхаілу прапанавалі перабрацца з Зеленаграда ў Маскву, дзе да яго ўжо прыглядаўся вядучы клуб СССР ЦСКА. Натуральна, Яромін быў шчаслівы, яго цалкам задавальняла такое развіццё падзей. Калі ён апынуўся ў маскоўскай СДЮШАР, якая знаходзіцца пад заступніцтвам ЦСКА, стараўся прадэманстраваць усё, на што здольны, каб яго ўбачылі і распазналі ў ім талент і перспектыўнага галкіпера, які зможа тварыць цуды ў будучыні. Яромін Міхаіл валодаў выдатнымі паказчыкамі, аднак далёка не адразу яго мары ўвасобіліся ў рэальнасць. Яму меўся быць вельмі нялёгкі шлях да вяршыні.

Пачатак кар'еры ў ЦСКА: 1986

Яромін Міхаіл Васільевіч - гэта легенда савецкага спорту, але стаў ён ёй далёка не адразу. Калі яму ў 1986 годзе споўнілася васемнаццаць гадоў, прыйшоў час падпісаць прафесійны кантракт. Усе футбалісты, якія з'яўляюцца непаўналетнімі, знаходзяцца ў сістэме клуба на падставе моладзевага кантракту. Ён пацвярджае, што гулец вучыцца ў сістэме клуба, але яшчэ не з'яўляецца яго прафесійнай часткай. Калі ж яму спаўняецца 18 гадоў, клуб вырашае, таленавіты Ці спартсмен, працавіты, ці добра сябе паказаў. І калі кіраўніцтва вырашае, што гулец заслугоўвае павышэння, то яму прапануюць прафесійны кантракт з сур'ёзнай заробкам і магчымасцю паказаць сябе ў асноўны камандзе.

Зеленаграцкі хлопец стараўся з усіх сіл, таму падпісаў кантракт, пра які марыў, аднак месца ў аснове яму пакуль яшчэ не свяціла. Усе бачылі, што спартсмен таленавіты, але ніхто не збіраўся паставіць на адну з найважнейшых пазіцый зусім маладога і невядомага нікому гульца. Таму свае выступы за ЦСКА Яромін Міхаіл Васільевіч пачаў у дублі, дзе ў першым жа сезоне ён правёў дзесяць матчаў на вышэйшым узроўні. Здавалася б, прыйшоў час пераменаў, але няма. Кіраўніцтва клуба не палічыла, што юны гулец гатовы стаць асноўным галкіперам каманды.

Другі сезон у дублі: 1987 год

Усе ведаюць, што Міхаіл Яромін - брамнік ЦСКА, які стаў легендай. Але ў 1987 годзе пра гэтага 19-гадовага хлапчука, які не згуляў яшчэ ні аднаго матчу за асноўную каманду, нельга было такога сказаць. На працягу свайго другога сезона Міша стаў ужо асноўным брамнікам другой каманды ЦСКА і стаў гуляць значна часцей, аднак да асноўнай камандзе яго ўсё роўна яшчэ не падпускалі.

Натуральна, на карысць галкіперу гэта не ішло, таму было прынята рашэнне адправіць яго ў іншы буйны савецкі клуб маскоўскі «Спартак». Там ён павінен быў правесці паўтара сезона, пасля чаго яму трэба было вярнуцца ў ЦСКА. Такім чынам, атрымліваецца, што Міхаіл Яромін, брамнік ЦСКА, стаў галкіперам «Спартака». Але што яго чакала ў новым клубе?

Пераход у «Спартак»: 1988

Яромін Міхаіл, спартыўная жыццё якога была звязана з ЦСКА, апынуўся ў зусім новай асяроддзі. На шчасце, яму не давялося пераязджаць у іншы горад, бо «Спартак» таксама з'яўляецца маскоўскім клубам. Натуральна, ніхто не чакаў, што на новым месцы 20-гадоваму хлопцу давераць месца ў варотах асноўнай каманды. Яромін зноў стаў галкіперам у дублі, але яго вынікі сталі значна лепш.

За дзесяць матчаў у «Спартаку» ён прапусціў у тры разы менш мячоў, чым за восем гульняў у ЦСКА. Кіраўніцтва маскоўскага клуба бачыла, што брамнік з'яўляецца даволі моцным і перспектыўным, таму ў кастрычніку 1988 года Яромін сыграў свой першы афіцыйны матч. Гэта была гульня Кубка Федэрацыі футбола СССР супраць «Тарпеда» Нефтчи. Міша выйшаў на замену ў другім тайме і не прапусціў ніводнага гола. Матч скончыўся паразай маскоўскага «Спартака», але пры гэтым стаў натхненнем для маладога таленту.

Так пачалося станаўленне аднаго з самых характэрных савецкіх маладых галкіпераў, імя якога было Яромін Міхаіл. Футбольная кар'ера гэтага генія брамавага справы толькі пачыналася, і шмат хто ўжо праракалі яму вялікая будучыня.

Канец знаходжання ў «Спартаку»: 1989 год

Яромін Міхаіл, фатаграфіі якога пачалі з'яўляцца ў многіх спартыўных выданнях Савецкага Саюза, у астатніх двух матчах Кубка Федэрацыі футбола СССР адыграў ўжо ўсе 90 хвілін, замяніўшы літоўскага галкіпера Гінтараса Стауче. Першы матч быў з маскоўскім «Тарпеда», і ён апынуўся не самым прыемным для Міхаіла. Ужо на 22 хвіліне быў прызначаны пенальці ў вароты «Спартака», які спартовец адлюстраваць не змог, а на 57 хвіліне быў забіты і другі гол. У выніку «Спартак» прайграў 1: 2, але вось другая гульня апынулася для Яроміна нашмат больш паспяховай.

У супрацьстаянні з маскоўскім «Дынама» малады галкіпер паказаў сябе з лепшага боку і не прапусціў ніводнага гола, у той час як яго партнёрам па камандзе ўдалося забіць. «Спартак» атрымаў доўгачаканую перамогу. Гэтая гульня стала апошняй для Яроміна ў «Спартаку», бо яго чакала трыўмфальнае вяртанне ў родны клуб ЦСКА.

Вяртанне ў ЦСКА: 1989 год

Калі увесну 1989 года малады галкіпер вярнуўся ў размяшчэнне сваёй роднай каманды, яго там сустрэлі вельмі цёпла. І прагрэс у спартыўным плане быў відавочны. Міхаіл Яромін, біяграфія якога ў ЦСКА развівалася да гэтага не самым лепшым чынам, адразу ж атрымаў месца ў аснове. І гэтым шанцам таленавіты гулец скарыстаўся больш, чым удала. Ён адыграў у 18 матчах, пры гэтым абараніўшы першыя пяць паядынкаў на нуль.

Прапусціў ён упершыню толькі ў матчы з «Кайратам» з Алма-Аты, у якім ЦСКА прайграў 1: 2. Але нават паспяховыя выступленні новага галкіпера не дапамаглі клубу ў 1989 годзе ўзлезці на п'едэстал гонару Чэмпіянату СССР. Тое ж самае тычыцца і Кубка СССР, у якім клуб вельмі доўга і ўпэўнена ішоў да поспеху, абыграўшы на сваім шляху «Кяпаз», «Сокал» і «Днепр». Але матч з валгаградскі «Ротар» стаў вырашальным.

У сур'ёзнай супрацьстаянні масквічы ўсё ж саступілі 2: 3, вылецеўшы ўжо ў 1/8 фіналу. Хоць Карнееў і забіў першы гол, затым рушылі ўслед тры адказ мяча, і другі гол Брошина на 84 хвіліне ужо не змог выратаваць сітуацыю. У любым выпадку, з лепшага боку паказаў сябе Міхаіл Яромін: у 22 матчах чэмпіянату ён прапусціў ўсяго толькі дзесяць галоў. Але ў Кубку справы ў яго ішлі не лепшым чынам, і ў чатырох гульнях ён вымаў мяч з сеткі цэлых сем разоў (прычым амаль палову з іх спартсмен прапусціў у апошнім матчы з «Ротар»). Наступны сезон стаў практычна зорным як для Яроміна, так і для ўсёй каманды.

Барацьба за чэмпіёнства: 1990 год

Натуральна, пры такой гульні месца асноўнага брамніка адразу ж атрымаў Міхаіл Яромін. ЦСКА адшукаў свайго генія, і цяпер клуб спадзяваўся, што яму яшчэ доўга не прыйдзецца задумвацца пра тое, хто ж зойме месца ў варотах. У новым сезоне ў 15 матчах Яромін прапусціў 13 мячоў, што аказалася вельмі добрым вынікам. Калі б ЦСКА пашанцавала крыху больш, то клуб мог бы выйграць чэмпіянат. Гэта б стала першае чэмпіёнства для Міхаіла, але ЦСКА скончыў чэмпіёнскую гонку толькі на другім месцы.

Варта адзначыць адзін цікавы матч у рамках чэмпіянату: сустрэчу ЦСКА з «Ротар». Цікавая яна тым, што армейцы змаглі ўзяць рэванш за леташняе паражэнне ў Кубку. ЦСКА выйграў з лікам 1: 0 шмат у чым дзякуючы таму, што Яромін адбіў свой першы пенальці ў кар'еры.

Што тычыцца Кубка СССР, то тут Яромін моцна дапамог сваім партнёрам па камандзе дабрацца да паўфіналу, дзе, на жаль, клуб прайграў кіеўскаму «Дынама» з лікам 2: 4. Такім чынам, 1990 год прайшоў для ЦСКА пад лозунгам «ўсюды другія». Але на гэтым не скончылася, бо ў наступным годзе армейцы змаглі дамагчыся неверагоднага выніку.

Моладзевы Чэмпіянат Еўропы: 1990 год

Перш чым разглядаць поспехі ЦСКА 1991 года, неабходна звярнуць увагу на тое, што 21-гадовы галкіпер на той момант абараняў яшчэ і колеру моладзевай нацыянальнай зборнай СССР па футболе і разам з іншымі маладымі талентамі змог прынесці камандзе перамогу на маладзёжным Чэмпіянаце Еўропы 1990 года. Гэта было выбітнае дасягненне, так як асноўная нацыянальная зборная не выйгравала сур'ёзных трафеяў з 1960 года. Таму нават перамога на маладзёжным турніры давала надзею на тое, што гэта пакаленне юных талентаў вырасце і стане касцяком новай больш моцнай зборнай. Аднак гэта дасягненне ўсё ж цьмянее перад тым, чаго Яромін атрымалася дамагчыся ў 1991 годзе, таму што гэта быў фенаменальны вынік.

Татальны поспех: 1991 год

У 1991 годзе малады галкіпер ўсё так жа заставаўся асноўным у складзе ЦСКА, таму можна смела сказаць, што спартсмен вельмі многае прыўнёс у клуб, які нарэшце змог дамагчыся чэмпіёнства ў няпростай барацьбе. З Яроміным у аснове армейцы прымудрыліся практычна ніводнага разу не прайграць. Выключэннем стаў матч з былым клубам брамніка маскоўскім «Спартаком», дзе Міхаіл прапусціў два галы без. Але ў астатнім як сам галкіпер, так і ўся каманда працавалі на выдатна.

19 чэрвеня 1991 года стала вядома, што Міхаіл Яромін - чэмпіён СССР. Менавіта тады дзейсная нічыя з кіеўскім «Дынама» паставіла кропку ў чэмпіянаце, які застаўся за армейцамі. Але гэта яшчэ не ўсё, пра што варта распавесці, калі разглядаць гэты год Міхаіла ў ЦСКА. Справа ў тым, што перамога ў чэмпіянаце не стала адзінай - армейскі клуб прымудрыўся заваяваць яшчэ адзін важны трафей, Кубак СССР.

У ¼ фіналу клуб сустрэўся з вельмі моцным праціўнікам - мінскім «Дынама». Але вынік апынуўся дзіўным - армейцы, якія знаходзяцца на ўздыме, разграмілі мінчукоў з лікам 4: 1, прычым Яромін у гэтым матчы не прапусціў ніводнага мяча. На яго месцы знаходзіўся запасны варатар Гуце, калі здарыўся гол прэстыжу ў вароты ЦСКА. У паўфінале супернік апынуўся яшчэ больш грозным - гэта быў маскоўскі клуб «Лакаматыў», які па тых часах лічыўся адным з наймацнейшых ва ўсім СССР.

І зноў ЦСКА паказаў, што 1991 год проста абавязаны стаць армейскім. Тры галы без былі забітыя ў вароты «Лакаматыва», і клуб Яроміна прайшоў у фінал, дзе яго ўжо чакала маскоўскае «Тарпеда». Фінальны матч, адбыўся 23 чэрвеня 1991 года, апынуўся для армейцаў далёка не такім простым і адназначным, як папярэднія два. Першы тайм быў безгалявой, але на 43 хвіліне Цішкоў забіў армейцам гол у распранальню. І калі б тайм так і скончыўся, то зыход матчу мог бы быць іншым. Але на 45 хвіліне Карнееў зраўняў лік, і другі тайм пачаўся з чыстага ліста. Карнееў паўтарыў свой поспех на 67 хвіліне, але на 75-ай той жа Цішкоў зраўняў лік, аднавіўшы статус-кво. І толькі на 80 хвіліне за дзесяць хвілін да канца Сяргееў вывеў сваю каманду наперад, забяспечыўшы ЦСКА перамогу ў Кубку.

Гэты дзень павінен быў стаць неверагодна шчаслівым, таму што армейцы аформілі чэмпіёнскі дубль, выйграўшы адразу два трафея. Але шчаслівыя падзеі былі азмрочаныя здарэннем, тым, што здарылася пазней ўвечары.

Выступы за зборную

Перш чым распавядаць пра тое, чым жа быў азмрочаны дзень 23 чэрвеня 1991 года, неабходна зірнуць на выступы Яроміна за нацыянальную зборную. Вы ўжо паспелі даведацца, што ён выйграў моладзевы чэмпіянат Еўропы, але ці змог ён чагосьці дамагчыся ў асноўны зборнай СССР. На жаль, спартсмен быў занадта малады, таму не мог канкураваць з больш вялікімі брамнікамі. За сваю кароткую кар'еру Міхаіл правёў толькі дзве таварыскія сустрэчы ў футболцы нацыянальнай зборнай.

Першая была ў канцы жніўня 1990 года - тады зборная СССР сустрэлася са зборнай Румыніі. Яромін, якому тады толькі споўнілася 22 гады, апынуўся ў асноўным складзе. Але ўжо на 13 хвіліне ў вароты Міхаіла быў прызначаны пенальці, які ўпэўнена рэалізаваў Лэкэтуш. Зборная СССР доўга спрабавала адыграцца, але так і не змагла - гэта прывяло толькі да таго, што на 64 хвіліне Яромін прапусціў яшчэ адзін гол, ужо ад Лупеску. Толькі на 71 хвіліне Міхайлічэнка змог трапіць у вароты румынскага галкіпера стэлы. Матч скончыўся паразай зборнай СССР з лікам 1: 2.

Другая гульня, у якой давялося прыняць удзел Яромін, адбылася ў кастрычніку таго ж 1990 года. Тады супернікам зборнай сталі ізраільцяне. Міхаіл пачаў матч на лаўцы запасных, адкуль назіраў, як ужо на трэцяй хвіліне Юран забіў першы гол у вароты зборнай Ізраіля, а на 19-ай поспех падмацаваў Літоўчанка. На 70 хвіліне Яромін выйшаў на замену, дазволіўшы адпачыць і стаяла ў гэтым матчы на варотах Черчесова, і свае дваццаць хвілін ён трымаў вароты на замку. На 80 хвіліне быў забіты трэці гол, аўтарам якога зноў стаў Юран, і другі (апошні) матч Яроміна за зборную апынуўся паспяховым. На жаль, у трэці раз надзець футболку зборнай СССР маладому футбалісту было не наканавана.

трагічная гібель

Семнаццатага чэрвеня 1991 года Міхаіл Яромін, дасягненні якога на той момант усё яшчэ былі даволі беднымі, адсвяткаваў свой дваццаць трэці дзень нараджэння. Праз два дні яму мелася быць гульня з кіеўскім «Дынама», пасля якой стала вядома, што ЦСКА - новы чэмпіён СССР. На гэты раз клубу ўдалося заваяваць залатыя, а не сярэбраныя медалі, як гэта было ў папярэднім годзе. А яшчэ праз чатыры дні ў фінале Кубка СССР было абыгралі маскоўскі «Тарпеда». Гэта быў сапраўдны трыумф як для ўсяго клуба, так і для маладога галкіпера у прыватнасці. І святкавання былі б вельмі працяглымі, калі б іх практычна адразу ж ня перапыніў жалобу.

24 чэрвеня Міхаіл разам са сваім сябрам на аўтамабілі вяртаўся дадому пасля неверагоднай перамогі ЦСКА ў Кубку СССР. Усё было выдатна, Яромін знаходзіўся на пасажырскім сядзенні, у той час як яго сябар быў за рулём. Нішто не прадказвала бяды, але раптам у машыны лопнула кола. Кіроўца страціў кіраванне, аўтамабіль вынесла на сустрэчную паласу, дзе адбылося жудаснае сутыкненне з аўтобусам, у якім і скончыў сваю перспектыўную кар'еру Міхаіл Яромін.

Аўтакатастрофа, на жаль, пазбавіла яго не толькі вялікага будучыні ў вялікім футболе, але і жыцця. Міхась быў дастаўлены ў бальніцу, дзе прабыў у коме яшчэ каля тыдня, пасля чаго памёр ад атрыманых траўмаў 30 чэрвеня 1991 года. Лекары паведамілі, што шанцаў на выжыванне ў яго, на жаль, не было - траўмы аказаліся занадта сур'ёзнымі.

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.