Спорт і ФітнэсХакей

Ўладальнікі Кубка Стэнлі з Расіі

Хакей з'яўляецца адным з самых папулярных шоў і забаў, нягледзячы на тое, што ён з'яўляецца выключна зімовым відам спорту. Самая вядомая і знакамітая хакейная ліга знаходзіцца за акіянам. Нацыянальная Хакейная Ліга (НХЛ), унутры якой гуляюць трыццаць каманд, якія складаюцца выключна з высакакласных хакеістаў, сабраных па ўсім свеце, з'яўляецца неад'емнай часткай гэтага амерыканскага спартыўнага штогадовага свята. Ўладальнікі кубка Стэнлі, самага прэстыжнага трафея, з'яўляюцца вядомымі гульцамі-зоркамі з сямізнакавымі заробкамі і кантрактамі на мільёны даляраў. Кубак Стэнлі атрымлівае каманда, якая здолела не толькі заняць з 1 па 8 месца ў сваёй канферэнцыі ў рэгулярным чэмпіянаце, але і якая прайшла чатыры стадыі «матчаў на вылет».

У адрозненне ад нашых футбалістаў, якія паказваюць парою «ашаламляльную» гульню, расійскія хакеісты вельмі цэняцца на Захадзе. Напрыклад, Аляксандр Авечкін, першы нумар драфта 2004 года, адзін з лідэраў расійскай зборнай па хакеі, стаў у мінулым сезоне лепшым бамбардзірам чэмпіянату.

Расійскія ўладальнікі Кубка Стэнлі - гэта не толькі гульцы, якія змагаюцца да апошняй кроплі крыві на лёдзе, але і трэнеры. За апошнія 15 гадоў тры расіяніна змаглі прывесці свае клубы да галоўнага заакіянскаму хакейнаму трафея. У пачатку гэтага стагоддзя Вячаслаў Фяцісаў і Уладзімір Буры, быўшы трэнерамі «Нью-Джэрсі Девілз», змаглі не толькі стварыць збалансаваную каманду, якая атрымала 45 перамог у «рэгуляркі», але і выйграць серыю «плэй-оф» у «Далас Старз» з лікам 4- 2. Праз тры гады ўладальнікі Кубка Стэнлі з Нью-Джэрсі зноў выйграюць плэй-оф пад кіраўніцтвам Уладзіміра Буры. На гэты раз у фінале былі зрынутыя «Магутныя качкі» з Анахайма з лікам 4-3.

Апошні раз расійскія гульцы змаглі выйграць фінал плэй-оф у пазамінулым сезоне. У 2012 годзе гарачае Каліфорнію пасля паразы іх баскетбольных улюбёнцаў «Лос-Анджэлес Лейкерс» узрадавалі мясцовыя хакеісты з клуба «Кінгз». Выйшаўшы з восьмага месца ў рэгулярным чэмпіянаце, будучыя ўладальнікі кубка Стэнлі паказалі неверагодную абарону, асабліва варта адзначыць брамніка «каралёў» Куика. У склад «Лос-Анджэлес Кінгз» ўваходзілі два расійскіх хакеісты: Андрэй Лакціёнаў і Вячаслаў Войнаў. У складзе іншых фіналістаў - «Нью-Джэрсі Девілз» - сваё першае і апошняе чэмпіёнства мог узяць Ілля Кавальчук. На дадзены момант гулец сышоў з НХЛ. Ўладальнікі кубка Стэнлі з Расіі - 38 гульцоў. Тройчы выйграваў фінал Сяргей Фёдараў, які з'яўляецца рэкардсменам сярод нашых хакеістаў. Вячаслаў Фяцісаў стаў пераможцам Нацыянальнай Хакейнай Лігі не толькі як трэнер. Два гады запар, пачынаючы з 1997 года, легенда расійскага спорту ў складзе «Дэтройт Рэд Уінгз» атрымліваў перамогі ў адной з самых прэстыжных спартыўных серый свету.

Што ж тычыцца будучых расійскіх чэмпіёнаў, то актыўна абмяркоўваецца постаць Аляксандра Авечкіна, гульца «Вашынгтон Кэпіталс», які пышна гуляе ўжо не адзін сезон у рэгулярным чэмпіянаце. Спадзяемся, што ў хуткім часе рэйтынг «ўладальнікі кубка Стэнлі» папоўніцца яшчэ тузінам расійскіх спартоўцаў, а ў нашу цяперашнюю зборную прыйдуць новыя таленты.

Copyright © 2018 be.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.