Спорт і ФітнэсЛёгкая атлетыка

Правілы гандбола. Гандбол - правілы гульні. Колькі таймаў у гандболе?

Цяперашні выгляд гандбола паўстаў дзякуючы дацкім футбалістам на рубяжы 19-20 стагоддзяў. Яго прыдумалі для замены дадзенага спаборніцтвы ў зімовы час. Гульня мяркуе выкарыстанне ўсіх частак цела, акрамя ног, для забівання мяча ў вароты праціўніка.

Радзіма гандбола ў дакладнасці не ўсталяваная, так як пра падобных гульнях згадвалася яшчэ ў сярэднявечных вершах Вальтэра фон дэр Фогельвейде.

Афіцыйнай датай зараджэння гульні ў «ручной мяч» прынята лічыць 1898 г. Выкладчык фізкультуры вучылішча ў дацкім горадзе Ордруп Хольгер Нільс ўвёў у праграму заняткаў для жаночых груп гульню пад назвай хаандболд, у якой на маленькім гульнявым полі гулялі каманды з 7 чалавек, перакідаючы мяч адзін аднаму і імкнучыся патрапіць у вароты суперніка.

Даследаванні пазнейшых перыядаў даюць падставу лічыць, што гандбол зарадзіўся яшчэ раней. У 1890 годзе становіцца папулярнай гульня хазена, што ў перакладзе азначае «кідаць, кідаць», умовы якой вельмі нагадваюць правілы гандбола.

У 1917 г. Макс Хейзер сумясціў хаандболд і Хазен, стварыўшы новую гульню для жанчын, названую «ручной мяч».

Да 1918 г. сталіся назірацца развіццё двух супрацьлеглых плыняў гульні: на ўсходзе чэшскай хазены, а на захадзе і на поўначы - нямецкага гандбола.

Станаўленне гандбола як міжнароднага выгляду спорту ў 1926 г. падштурхнула да распаўсюджвання гульні і з'яўленню гандбольных клубаў у шэрагу краін.

асаблівасці спаборніцтвы

Гандбол з'яўляецца досыць дынамічнай гульнёй. У адрозненне ад футбола, дзе за ўсю гульню можна ўбачыць ўсяго пару забітых галоў, у гандболе назіраюцца пастаянныя атакі. Але гэта і не баскетбол, бо мяч закідваецца ў вароты, а не ў кошык. Задача ў дадзеным выглядзе гульні ўскладняецца павялічанымі габарытамі варот і паменшаным памерам мяча.

У 1914 году доктарам Э. Ф. Малыя былі распрацаваны даволі дакладныя і падрабязныя правілы гульні ў гандбол, пасля шматлікія з іх былі ўжытыя пры складанні правілаў міжнароднага стандарту дадзенага віду спорту. Можна сказаць, што менавіта рускі гандбол з'яўляецца першым у свеце завершаным варыянтам гэтай гульнi.

Гэты від спаборніцтваў носіць камандны характар. Правядзенне спаборніцтваў ажыццяўляецца ў закрытым памяшканні, на адкрытай пляцоўцы, а таксама існуе пляжны выгляд гэтай гульні.

ўмовы спаборніцтваў

Памер пляцоўкі павінен складаць 20 * 40 м, а варот - 2 * 3 м. У гульні выкарыстоўваецца мяч невялікага дыяметра, прычым яго памеры і вага вар'іруюцца ў залежнасці ад жаночай ці мужчынскай прыналежнасці гульцоў, а таксама ад іх ўзросту.

Колькі таймаў у гандболе? Уся гульня падзелена на два тайма па 30 хвілін, з перапынкамі ў 10 хвілін. Мэта мерапрыемства зводзіцца да закідванне максімальнай колькасці мячоў у вароты каманды супернікаў, пры гэтым нельга заступаць за рысу, якая абмяжоўвае прастору перад варотамі. Гульня пачынаецца з кідкі ў любым кірунку з цэнтра пляцоўкі. Ўсе дзеянні якія граюць каманд ацэньваюцца дзвюма суддзямі.

У якасці аздараўленча-прафілактычнага, то ёсць фізкультурнага сродкі, гульня ў гандбол з'яўляецца больш даступнай і просты ў ажыццяўленні. Адносна футбола, баскетбола і валейбола яна больш эфектыўная, але па незразумелых прычынах менш папулярная. Гэтым відам спорту можа заняцца любы жадаючы.

Ён бяспечней і дэмакратычней многіх іншых, так як не патрабуе нейкіх асаблівых навыкаў валодання мячом або фізічных дадзеных. Не дапушчаючы жорсткасці ў нападзе і абароне, то ёсць сілавой барацьбы, гандбол вельмі лёгка адаптаваць для груп здароўя дарослых і пажылых людзей самага рознага ўзроўню трэніраванасці і для дзіцячых, маладзёжных груп агульнай фізічнай падрыхтоўкі. Многія выкладчыкі ўжываюць план-канспект па гандболе для фізічнай падрыхтоўкі сярэдніх класаў у школе.

Гэты від спорту зручны тым, што ім можна заняцца дзе заўгодна: на пляжы, у басейне, спартыўнай зале, на вуліцы, выкарыстоўваючы любы мяч і мінімум экіпіроўкі.

Гандбол: правілы гульні

1. Пачатак спаборніцтва. У пачатку гульні ўводзіцца мяч у сярэдзіну поля. Удзельнік, які атрымлівае падачу, павінен знаходзіцца на 3-метровым адлегласці. Падобныя падачы могуць ажыццяўляцца ў ходзе спаборніцтвы пасля забітага гола або ў пачатку наступнага тайма.

2. Членам каманды дазваляецца дакранацца мяча любымі часткамі цела, акрамя ног, таксама дазваляецца гульня ў гандбол галовамі, па полі можна свабодна перасоўвацца, ведучы мяч і ажыццяўляючы пас. Кідаць мяч партнёру дазваляецца, толькі калі ён знаходзіцца на адлегласці больш за тры метры ад яго.

3. Дадзенае змаганне мае некалькі простых, але вельмі важных правілаў. Перш чым зрабіць пас або кінуць мяч у вароты суперніка, кожны ўдзельнік мае права трымаць яго ў сябе толькі на працягу трох секунд. У той жа час з мячом у руках можна зрабіць 3 кроку, не больш, затым прыйдзецца перакінуць яго каму-небудзь іншаму.

4. Што можа рабіць падчас гульні ў гандбол брамнік?

• Для абароны зоны варот яму можна дакранацца мяча любы часткай цела, у тым ліку нагамі.
  • Перакідваць мяч у межах плошчы варот.
  • Выходзіць на гульнявое поле і прымаць удзел непасрэдна ў самой барацьбе за мяч, ужываючы агульныя правілы гандбола.

5. Чаго брамнік ня можа рабіць?

• Падвяргаць суперніка небяспекі, абараняючы сваю зону.
  • Пакідаць лінію варот з мячом.
  • Дакранацца да мяча за межамі лініі, пакуль іншы гулец яго не дакранецца.
  • Вяртацца з мячом назад да брамы.
  • Перасякаць абмежавальную лінію брамніка, пакуль супернік, які выконвае 7-метровы кідок, ня скінуў мяч.

6. Калі мяч лічыцца «па-за гульнёй»?

• Калі ён закаціўся за бакавую лінію поля па віне каго-небудзь з удзельнікаў, у гэтым выпадку каманда-праціўнік ўводзіць мяч у гульню з пункту папярэдняга перасячэння мяжы поля.
  • Калі мяч перасякае лінію варот па віне брамніка або нападніка, у гэтым выпадку ў дзеянне яго ўводзіць брамнік.
  • У выпадку, калі мяч тычыцца столі, суддзёй вырабляецца розыгрыш спрэчнага мяча метадам падкідвання яго ў паветра.

7. Тайм-аўт. У ходзе гульні трэнеры абедзвюх каманд па-за залежнасці ад таго, колькі ідзе гандбол, мае права ўзяць па адным тайм-ауту працягласцю ў 1 хвіліну. Суддзя можа спыніць час і аб'явіць тайм-аўт у некалькіх выпадках:

• Дыскваліфікацыя і фіксаванне выдалення з гульні на 2 хвіліны.
  • Прызначэнне сяміметровымі кідка.
  • Парушэнне правілаў замены або выснова на пляцоўку лішняга гульца.
  • Калі суддзям трэба параіцца.

8. Калі вырабляецца замена ўдзельнікаў? У гандболе можа вырабляцца замена гульцоў неабмежаваную колькасць разоў. Замяняе член каманды можа выйсці на поле толькі пасля таго, як заменны гандбаліст яго пакіне. Скрыжаванне удзельнікаў здзяйсняецца толькі праз поле замены. Гэтымі ж правіламі кіруюцца і пры змене варатароў.

9. У выпадку парушэння правілы прызначаецца выдаленні па дзве з гульні. Калі правілы гандбола парушаюцца адразу некалькімі спартоўцамі, тады толькі першы з іх караецца выдаленнем, а змаганне працягваецца пасля вольнага кідка каманды-суперніка.

10. Калі лішні гулец выйшаў на поле або ўмешваецца ў ход барацьбы з зоны замены, ён караецца выдаленнем на 2 хвіліны, а каманда ў гэты час працягвае свой удзел у паменшаным складзе. Суперніцтва працягваецца пасля вольнага кідка каманды-суперніка.

11. Пасіўная гульня. Каманда, якая вядзе мяч, павінна накіроўваць яго ў зону нападу і кідаць у вароты ворага. Калі ж пераклад мяча з ахоўнай зоны ў зону нападу зацягваецца, тады гэта лічыцца пасіўнай гульнёй. Каманда штрафуецца свабодным кідком з месца, дзе мяч знаходзіўся падчас прыпынення спаборніцтва. Свабодны кідок ажыццяўляецца камандай праціўніка. Падобныя манеўры могуць ажыццяўляцца камандай наўмысна, каб перабіцца гульні гандбол і не дазволіць супернікам авалодаць мячом. Калі суддзёй была заўважаная самая малая спроба вядзення пасіўнай тактыкі, для пачатку ён робіць камандзе папярэджанне. У выпадку працягу падобнага метаду прызначаецца вольны кідок супраць гульцоў, якія валодаюць мячом.

Правілы гандбола дазваляюць:

• Для блакавання і авалодання мячом выкарыстоўваць рукі.
  • Выкарыстанне адкрытай далоні для збівання мяча з рук суперніка.
  • Засланяць целам суперніка, нават калі ў яго знаходзіцца мяч.
  • Для перашкоды дзеянням суперніка дакранацца яго рукамі зь пярэдняга боку.

У гандболе не дазваляецца:

• Вырываць мяч з рук праціўніка.
  • Ажыццяўляць блакаванне або адштурхванне суперніка нагамі і рукамі.
  • Ажыццяўляць якое-небудзь фізічнае ўздзеянне: заскокваннем на суперніка, наезд, штурханне, затрымоўванні, абхапілі або якія-небудзь яшчэ дзеянні, якія могуць падвяргаць яго небяспекі.

У залежнасці ад ступені цяжкасці кожнага парушэнні ў такім выглядзе спаборніцтвы, як гандбол, правілы гульні мяркуюць спачатку папярэджанне, затым выдаленне на 2 хвіліны, сяміметровы або свабодныя кідкі або нават дыскваліфікацыю.

Карныя меры прымяняюцца па ступені ўзрастання. У выпадку, калі ўдзельнік наносіць іншым шкоду, падвяргае іх небяспекі па-за залежнасці ад перапынку або часу гульні, ён можа быць без папярэджання дыскваліфікаваны.

7-метровы кідок можа быць прызначаны пры дапушчэньні грубых парушэнняў, якія ўскосна ці наўпрост выклікалі наступную прыпынак спаборніцтвы. Гэты кідок ажыццяўляецца з адлегласці сямі метраў ад размяшчэння варот, у дадзеным выпадку супернікі не мае права якім-небудзь чынам перашкаджаць гульцу, перахапляючы мяч. Брамнік у гэты час не мае права выходзіць за 4-х метровую зону брамы далей паказанай лініі.

штурм варот

Суддзі залічаць гол, калі мяч цалкам перасёк ўсю шырыню варотнай лініі, пры ўмове правільнага выканання нападаючым гульцом правілаў. За ўсім гэтым пільна сочыць суддзя, які знаходзіцца ў лініі варот. Калі ўсё правільна зроблена, ён пакажа, што гол быў залічаны.

Гол залічваецца нават у тым выпадку, калі ўдзельнік каманды абароны дапускае некаторыя парушэнні падчас траплення мяча ў вароты.

Трапленне не залічваецца, калі секундометрист або суддзя перарываюць гульню да моманту поўнага перасячэння мячом варотнай лініі.

Гол можа быць залічаны камандзе сапернікаў, калі ўдзельнік выпадкова трапіў па ўласных варот, за выключэннем моманту, кода выконваецца брамавага кідок.

Падыходная абутак для гандбола

У дадзеным выглядзе спорту разумней за ўсё выкарыстоўваць красоўкі. Яны забяспечваюць трывалае счапленне з паверхняй падлогі. Дадатковым іх перавагай з'яўляецца лёгкасць у хадзе і бегу, якая ствараецца добрай гнуткасцю падэшвы і амартызацыяй. На сучасным рынку прадстаўлена мноства варыянтаў, падыходных па гэтых параметрах. Кожны спартсмен зараз можа выбраць сабе найбольш прыдатную мадэль.

Якімі ўласцівасцямі павінна валодаць гандбольная форма?

Правілы гульні вызначаюць патрабаванні да гандбольнай форме. За час ўсяго матчу, агульнай працягласцю ў 1 гадзіну 10 хвілін, якія супернічаюць каманды стараюцца забіць у вароты адзін аднаго як мага большую колькасць мячоў. Дазваляецца ўжываць галаву, сцёгны, рукі, корпус і калені, пры гэтым адзін удзельнік не павінен утрымліваць у сябе мяч больш за 3 секунд ці бегчы з ім больш за 3 крокаў.

Пры такой актыўнай гульні форма для гандбола павінна дазваляць бесперашкодна рухацца, валодаць трываласцю і выгодамі. У камплект кожнага ўдзельніка ўваходзяць футболка і шорты, як правіла, рознай расфарбоўкі. Выбіраючы гульнявую форму, важна звяртаць увагу на кожную дробязь: якасць тканіны, швы, крой, фасон, адценне і т. П.

Брамавая экіпіроўка адрозніваецца ад касцюмаў ўдзельнікаў на поле тым, што яна больш зачынена, гэта трэба для памяншэння болевых адчуванняў ад траплення мяча. Бо па-за залежнасці ад таго, колькі таймаў ў гандболе, трэніроўкі праводзяцца больш доўгі час. Падчас гульні магчымыя падзенне і цесны кантакт паміж удзельнікамі. Для стварэння такога адзення выкарыстоўваюцца трыкатажныя тканіны спецыяльнага прызначэння з трывалай і цвёрдай структурай.

У прафесійнай барацьбе, як правіла, ужываюцца два тыпу касцюмаў: трэніровачныя і гульнявыя. Яны маюць адрозненні па складзе палатна і фасоне.

Тканіны, якія змяшчаюць вялікі працэнт баваўняных валокнаў, валодаюць лепшай паветрапранікальнасць і забяспечваюць высокі камфорт шкарпэткі, аднак яны хутчэй губляюць першапачатковую форму і выцягваюцца. На змену бавоўны сталі прыходзіць сінтэтычныя валокны, здольныя хутка адводзіць лішнюю вільгаць, добра трымаць форму і хутка высыхаць, на іх не з'явяцца пацёртасці і зацяжкі, а сыход за імі даволі просты.

гандбольны мяч

Па ўсіх правілах мяч для гандбола ствараецца з сінтэтычнага матэрыялу на аснове паліурэтана або з натуральнай скуры. Паверхня яго павінна валодаць супрацьслізготнай ўласцівасцямі. Пад ёй знаходзіцца пласт з пены, які забяспечвае мяккасць мяча. Як правіла, ён павінен быць ліпкім навобмацак з мэтай максімізацыі яго захопу. У працэсе гульні многімі ўдзельнікамі выкарыстоўваецца гандбольная масціка, яна забяспечвае максімальна магчымы кантакт паміж далонню і мячом.

Для пляжных спаборніцтваў мячы вырабляюцца з успененай гумы з гладкай і сухі паверхняй. Даволі часта іх можна знайсці ў яркай расфарбоўцы.

Асноўныя памеры мячоў для гандбола:

• Мяч з акружнасцю 50-52 гл мае вагу 290-330 г. Гульнявое прызначэнне - для каманд дзяўчынак і хлопчыкаў 8-14 гадоў.
  • Мяч з акружнасцю 54-56 см валодае вагой 325-375 г. Выкарыстоўваецца ў жаночых камандах, старэйшых за 14 гадоў і мужчынскіх зборных пасля 16 гадоў.
  • Мяч, прыстасаваны для гульняў мужчын, старэйшых за 16 гадоў, мае акружнасць 58-60 см і важыць 425-475 г.

Стварэнне і развіццё пляжнага гандбола

Гульня бярэ свой пачатак у 90-х гадах ХХ стагоддзя. Пляжны гандбол літаральна адразу прыцягнуў да сябе ўвагу і здабыў сваіх прыхільнікаў і прыхільнікаў.

Яго папулярнасць была абумоўлена некалькімі фактарамі:

• Залік дадатковых ачкоў за прыгожа забіты мяч у вароты суперніка.
  • Неардынарныя правілы.
  • Прыгожая гульня.

У адносінах да класічнага гандболе пляжны мае некалькі адметных асаблівасцяў, таму ён прызнаецца як самастойны від спорту.

Пляжны руская гандбол пачаў развівацца ў поўную сілу ў пачатку 2000 гадоў. У дадзеным выглядзе спорту пераўзыходзяць ўсіх італьянскія спартсмены, аднак у прафесіяналізме і папулярнасці ім практычна не саступаюць і прадстаўнікі наступных краін: