Спорт і ФітнэсЛёгкая атлетыка

Расійская канькабежка Кацярына Малышава: біяграфія і спартыўная кар'ера

Кацярына Малышава, біяграфія якой прадстаўлена вашай увазе, з'яўляецца вядомай расійскай канькабежка. Спартсменка ўдзельнічала ў Алімпійскіх Гульнях, неаднаразова станавілася прызёрам чэмпіянату Расіі.

біяграфічныя дадзеныя

Кацярына Малышава, фота якой прадстаўлены ў дадзеным артыкуле, з'явілася на свет ў студзені 1987 года ў Чэлябінску. З ранніх дзяўчынка імкнулася да занятку спортам, таму бацькі ўхвалілі наведванне секцыі канькабежнага спорту, дзе ў спрынтарскім шматбор'і цалкам раскрыўся талент будучай удзельніцы Алімпійскіх Гульняў.

З юніёрскага ўзросту Кацярына Малышава адрознівалася вельмі сур'ёзным стаўленнем да трэніровачнага працэсу. Разам з упартасцю і талентам гэта пачало прыносіць першыя спартыўныя поспехі.

Пачатак спартыўнай кар'еры

На юніёрскім чэмпіянаце свету-2004 17-гадовая расійская канькабежка становіцца пятай, а праз год - восьмы. У 2006 годзе перамагла ўсіх сваіх аднагодак на расійскім першынстве ў класічным мнагабор'і.

Перад Алімпіядай у Турыне 18-гадовая Кацярына Малышава трапляе ў асноўную нацыянальную зборную. Тады ж спартсменка ўпершыню выступае на этапе Кубка свету, дэманструю цудоўныя для свайго ўзросту вынікі. Малышава была нават у спісе кандыдатаў на паездку ў Турын, але трэнеры не адважыліся выстаўляць маладую і нявопытную канькабежка.

Мэта - Ванкувер

Не патрапіўшы на турынскім Алімпіяду, Малышава пачатку сур'ёзную падрыхтоўку да наступных Гульняў. Яна актыўна выступае на этапах Кубка свету адразу ў трох дыстанцыях: 1500, 1000 і 500 метраў. Таксама Кацярына ўпершыню прыняла ўдзел у чэмпіянаце Еўропы, дзе патрапіла ў дваццатку лепшых спартсменак. Але найвышэйшым дасягненнем у гэтым годзе стала бронза ў спрынце ня нацыянальным першынстве.

У наступным сезоне Кацярына Малышава дэбютавала на чэмпіянаце свету, дзе стала васемнаццатай у спрынце. Сярод дасягненняў спартсменкі варта адзначыць адзінаццатае месца на стометроўцы на этапе Кубка свету, а таксама бронзавы медаль расійскага першынства на дыстанцыі 500 метраў.

Перадалімпійскі сезон Малышава правяла вельмі актыўна. Яна зноў стала трэцяй на чэмпіянаце Расіі на полукилометровой дыстанцыі. На сусветным першынстве спартсменка зноў заняла васямнаццатае месца, а на еўрапейскім - пятнаццатае.

Алімпійскі сезон складаўся для Кацярыны Малышавай даволі добра. Яна стала двухразовай призершей чэмпіянату Расіі, а таксама заняла пятае месца ў спрынце на сусветным першынстве.

У Ванкувер Кацярына Малышава ехала з надзеяй пазмагацца за медалі Алімпіяды. Але, на жаль, спаборніцтвы апынуліся для яе няўдалымі. На 500-метровай дыстанцыі Малышава заняла 24 месца, а на кіламетровай - 27.

Вымушаны перапынак і хатняя Алімпіяда

У пасляалімпійскага сезон Ектаерина Малышава зноў заваявала сярэбраны медаль чэмпіянату Расіі на сталай для яе кароннай 500-метровай дыстанцыі. Аднак, з-за сваёй даўняй хваробы - лімфадэніту - спартсменцы ледзь не прыйшлося завяршыць сваю кар'еру.

Пасля гадавога перапынку Малышава аднаўляе свае выступы на этапах Кубка свету і зноў становіцца двухразовым прызёрам чэмпіянату Расіі. Яна павінна была выступаць на сусветным першынстве, аднак прапусціла яго з-за траўмы галавы.

Да хатняй Алімпіядзе Малышава рыхтавалася вельмі старанна. Яна зноў стала другой на 500-метроўцы на чэмпіянаце Расіі. У Сочы Кацярына выступала таксама на сваёй кароннай дыстанцыі. На жаль, пазмагацца за медалі ў расійскай Канькабежкі не атрымалася - яна заняла семнаццатае месца.

Нягледзячы на шчыльны графік трэніровак і выступаў, Кацярына Малышава змагла скончыць Уральскі універсітэт фізічнай культуры.

Спартсменка пакуль не збіраецца пакідаць канькабежны спорт. Сярод яе планаў - удзел у Алімпіядзе-2018 у Пхеньяне.